Kati w Ameryce – Astrid Lindgren

Książka znanej, szwedzkiej pisarki przeznaczona jest dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. To odmiana w zestawieniu z najbardziej znanymi działami pisarki, czyli „Pippi Pończoszarka” oraz „Dzieci z Bullerbyn”. Może to jest powodem, że takiej sławy, jak bohaterowie wymienionych publikacji, nie doczekała się zawirowana Kati. Jednak jest postać godna zapoznania się z nią.

Kati to pełnoletnia pracownica biura, której ukochany wrócił właśnie z odległej Ameryki. Dziewczyna po wysłuchaniu opowieści swojego chłopaka, od raz zakochuje się w tym ciekawym miejscu. Postanawia na własne oczy ujrzeć „zaczarowany” kontynent, dlatego wspólnie z ciotką, wyrusza w podróż pełną przygód. Za Atlantykiem panuje zupełnie inny styl życia, bardziej frywolny. Dziewczyna jest zaszokowana nową kulturą, która bardzo różni się od szwedzkiej.

Książka, mimo iż skierowana jest do młodych czytelników, podejmuje niezwykle istotne tematy, przedstawia m.in. problem segregacji rasowej. Poza tym doskonale opisuje amerykańską rzeczywistość lat 50-tych, czyli randki w kinach samochodowych oraz kult Marylin Monroe.

„Kati w Ameryce” czyta się lekko i przyjemnie. Wspólne podróże, zarówno bawią, jak i uczą, co jest niezwykle ważne w przypadku lektur dla młodzieży. Warto sięgnąć lub zaproponować dziecku tę miła opowieść. Zwłaszcza w sytuacji wcześniejszy lektur Astrid Lindgren, które są niezwykle przyjemnym obowiązkiem szkolnym. Po przeczytaniu książki, wspólnie z dzieckiem, można przedyskutować, kim jest Kati? Może to dorosłą Pipi, a może pełnoletnią Lisą?

Zostaw komentarz