Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek, A.A. Milne

Kubuś Puchatek to postać, która bawi dzieci już od ponad osiemdziesięciu lat. Nie ma chyba obecnie dorosłego, który nie czytał przygód „misia o bardzo małym rozumku” lub nie oglądał bajki na podstawie powieści A. A. Milne.

Pełna humoru powieść przedstawia losy mieszkańców Stumilowego Lasu: misia Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Królika, Sowy, Tygryska i osiołka Kłapouchego i chłopca Krzysia, którego pierwowzorem był syn autora, ale również on sam w dzieciństwie. Każde ze zwierzątek ma „przydzielone” określone ludzkie cechy i zachowania. Tytułowy bohater, czyli Kubuś Puchatek, to niezbyt rozgarnięty miś, dla którego najważniejszy jest pełny brzuszek. Zapełnia go ulubionym miodkiem.

Mimo, że Puchatek nie grzeszy mądrością, to wie, że w życiu każdego najważniejsza jest przyjaźń. W jego przypadku z Prosiaczkiem, dla którego gotów jest narażać własne życie. Prosiaczek z kolei to postać bardzo lękliwa. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo malutki. Jednak walczy on ze swoimi słabościami i lękami np. podczas spotkania ze słoniem. Do tego jest bardzo uprzejmy i gościnny dla przyjaciół.

Tygrysek to bardzo „rozbrykana” i ceniąca sobie zabawę postać. On w każdej chwili swojego życia i w każdej sytuacji widzi powód do zabawy, ale podobnie jak Kubuś potrafi poświecić się dla swoich kompanów.

Królik to typowy pracoholik, który całe dnie spędza na porządkowaniu grządek i hodowaniu warzyw. Jest mrukliwy i wybuchowy, ma zapędy przywódcze, ale jego rady, których udziela pozostałym, są bardzo trafne. Do tego królik, mimo swojego skąpstwa, zawsze na końcu podzieli się z przyjaciółmi tym, co wyhodował.

No i jeszcze Kłapouchy, który poprzez swoją wieczna melancholię zmusza paczkę do przemyśleń. Do tego jest bardzo dobrze wychowany i do życia nie potrzebuje dużo.

I właśnie to, że każda z postaci tej powieści ma tak ludzkie cechy, stanowi o jej popularności i ponadczasowości. Uczy zarówno dzieci jak i dorosłych, że mimo odmienności fizycznej i charakterologicznej, każdy człowiek zasługuje na przyjaźń i potrafi tą przyjaźń okazywać innym. Uczy też tego, że nie ważny jest wygląd zewnętrzny.

Zostaw komentarz